ПРИЗНАЦИ НА РОЕНЕ
Управление на роевия нагон
Метод на Демари
Двусемейно (двумайчино) отглеждане или как да поддържаме силни пчелните семейства (част 1)
Метод на Демари се нарича използването на начин за разширяване на гнездата,чрез пренасяне на пилото или майката от единия корпус в друг и ограничаване дейността и с поставянето на Ханеманова решетка.
Тя се поставя обикновено в долния корпус.
При използването на този метод се подбират и взимат само силни пчелни семейства,като питите с пило от един корпус се пренасят в друг.
Между тях се поставя Ханеманова решетка.
В първия корпус заедно с майката се оставя само една рамка с незапечатано пило и яйца.В празното пространство и на двата корпуса Демари препоръчва да се поставят празни пити или восъчни основи за градеж.При наличие на силна,обилна паша в/у кошера се поставя магазин.През 1894г. Демари внесъл някои изменения в първоначално разработения си метод. Той пренасял във втория корпус всичките пити с пило, а майката с празните пити оставял в долния корпус. Освен това в горния корпус той пробивал малка дупка, през която търтеите да излитат. Наличието на този отвор предотвратявал запушването на разделителната Ханеманова решетка с мъртви търтеи.
При използването на този метод майката разполага с достатъчно място за снасяне и рамките с пило, с пчели-кърмачки по тях, предоставят отлична възможност за бързо развитие на плодник при подходяща температута. Това са идеални условия, при които майката има възможност и снася максимално количество яйца.
Друг положителен ефект е, че отделянето на маточно вещество към горния корпус отслабва, а понякога спира и напълно. При всеки от тези варианти на метода се избягва пренаселеността на гнездата..
За да се освободи по-голямо, свободно пространство на пчелната майка пилото от гнездото се пренася и поставя в горния корпус. По този начин се освобождава достатъчно място, където пчелите-събирачки да складират събрания нектар. Освободените от пилото килийки във втория корпус(когато пилото се излюпи) също могат и се използват от пчелите за складиране на пчелен мед. Преди това да се случи е много вероятно, в питите с пило да бъдат залижени още маточници. Ето защо е задължително да се разрушат всички съществуващи маточници, както и след една седмица да се направи повторна проверка и на двата корпуса с пило. Ако това не се извърши пчелното семейство ще се рои, независимо от използването на метода на Демари.
Намиращото се в долния корпус пило ще бъде запечатано и от него ще се излюпят нови пчели. Когато вторият корпус се напълни с мед в/у него се поставят магазини
Това се случва при роене, но при използване метода на Демари, семeйството просто не се рои. Осн. причини за роене на семейства са следните:
1. Голямо количество пило в гнездото.
2. Недостатъчен брой свободни килийки, в които майката да снася яйцата си.
3. Особено голямо струпване на млади пчели в долния корпус.
4. Липса на място за събиране на пчелен мед.
Именно при използването на метода на Демари младите пчели, които се явяват причина за роенето на пчелното семейство се прехвърлят в горния корпус, където те могат да приемат и складират в свободните килийки нектар разпръскват го и след като му се изпари влагата го запечатват. При използването метода на Демари при двукорпусни кошери, обикновено цялото количество запечатано пило се поставя в най-горния корпус, а незапечатаното - отдолу заедно с пчелната майка. Когато във втория корпус започнат да се излюпват младите пчели в килийките се освибождава място за складиране на пчелен мед. Като се запълни с мед върху него се поставя магазин.източник:пчелар.нет
Защо се насочих към двумайчиното пчеларстване?
Занимавам се самостоятелно с пчеларство от 5-6 години, но съм сред пчелите покрай Баща ми от над 30 години. В момента имам 250 кошера с доста повече семейства в тях. В пчеларството има много постулати, кои верни други не чак толкова но един за мен е най важният: „Силни семейства през цялата година“. Един от възможните начини семействата да се развият бързо и да са много силни е точно използването на 2 майки в един кошер. Две майки винаги снасят повече от една (дори тя да е ЕЛИТНА). Пчеларствам в Средна Гора и основната паша при нас е ранна, имам предвид акация, рапица. Едно е семействата да влязат в пашата с 35 000- 40000 пчели а съвсем друго е един супер мощен кошер с до 70 000. Основната ми цел е да засиля максимално семействата за ранните и основни паши, затова взех да се интересувам от двумайчино пчеларстване. Трябва да спомена , че в поредицата на д-р Ангел Грънчаров „Интензивно пчеларство“ има събрано на едно място най-много информация за двусемейно пчеларство на български език. Информация съм черпил от множество статии, клипове, форуми и т.н.
Да уточним състoянията на пчелното семейство:
Едносемейно – в кошера има едно семейство с една майка (това е нормалното състояние на пчелното семейство).
Двусемейно – в кошера има две семейства, работещи независимо едно от друго, разделени с плътна преграда с мрежа. Всяко си има вход и миризмата в кошера е обща.
Двумайчино семейство – в кошера има две майки, разделени с ханеманови решетки, обикновено в най-долния и най-горният корпуси, а по средата има медови корпуси. Пчелите са общи за семейството.
Моят метод на работа:Трябва да направя две уточнения:
1. Работя само с Лангстот-Рутови многокорпусни кошери.
2. Тази система приложена по този начин е валидна за райони с ранна паша.
Ще започна разказа си от началото на юни месец. Семействата са много силни преди изваждането на меда са били минимум на по 3-4 корпуса.(Имам в предвид всички семейства, това според повечето пчелари е невъзможно. Според тях винаги има силни, средни, слаби и много слаби семейства). При хубави метрологични условия са дали добро количество акациев мед. Разполагат с около 60 000-70 000 пчели. Състоянието им е едносемейно като в първият корпус е майката, ханеманова решетка и медови корпуси. Майките са собствено производство и са маркирани в зависимост от годината. Преди да започна операцията създаване на отводки предварително съм произвел определеното количество маточници с помощта на апaрат Nikot. Понякога когато ми трябват повече маточници използвам и така нареният „метода на 5 ия ден“.
От плодника отнемам 4-5 пити като не се старая да търся майката а само хвърлям по един общ поглед и тъй като майките са маркирани те се виждат. Дори и да пропусна да видя някоя това няма голямо значение. Взимам питите наред или първите 4-5 пити с пчелите. За момента няма значение къде е майката (поне 50бр. майките трябва да са горе в отводката (Те ще имат определена задача, но затова по късно)). Естествено си записвам дали майката е в отводката или не. Ако не съм качил майката на мястото на взетите пити поставям рамки с восъчни основи през една, а в обратният случай 2 рамки с основи и 2-3 изградени изтръскани пити. Над плодника поставям ханеманова решетка и над нея празен медови корпус, плътна преграда (мрежа за събиране на прополис) и най- отгоре отводката. Освен 4-5 пити от плодника слагам и 2 празни пити и една рамка с основа, която служи за преградна дъска. Отварям прелката на корпуса за да може отводката да има собствен вход. Тази операция става много бързо за около 10 мин. След 4-5 часа поставям по един зрял (14 дневен маточник) или горе в отводката или в основното семейството в зависимост от това къде е осиротялото семейство. При това положение може да се отвори семейството чак след седмица и да се провери дали се е оплодила майката, но аз го отварям (само семейството в което е маточника) след 3-4 дена да видя дали е излял маточника, взимам си чашката и ако има някакъв фал (например съм качил майката без да съм я видял) слагам маточник на долното семейство. Седмица след излюпването на майката тя трябва да се е оплодила и естествено без много да го ровя само констатирам наличието на прясно пило. Трябва да споделя , че процента на оплождане на майките е около 95%. Според мен три са основните причини за това а именно:
- Силна отводка 4-5 пити обикновено по това време са отгоре до долу с пило когато излезе майката отводката гъмжи от пчели дори след като са избягали в долното семейство летящите пчели.
- Пчелина ми се намира в гората и има много дървета, храсти, треви, които спомагат за по-доброто ориентиране на майките.
- Кошерите са подредени в редици но в зависимост от релефа, в пчелина си не кося трева само късам тревите които пречат на входовете (или точно обратно на пчелините, които са изпънати като по конец, окосени с еднакви кошери)
След този момент състоянието на кошера става двусемейно, или има в един кошер две независими семейства. Тази операция по никакъв начин не ощетява основното семейство, то остава с всичката летяща пчела достатъчно млади пчели и продължава да си работи нормално. По това време в нашият район има поддържаща паша. Цъфти жълта комунига, еспарзета, драка и много други треви има натрупване но то е плавно. В зависимост от пашата отводката може да се подхранва с редичък сироп 1:2 захар и вода (стартовит) два пъти в седмицата. Семействата остават така до към 20 Юли, когато пашата в района спира. Ако се наложи може да се добави още един медови корпус на долното семейство. А на отводката се поставят рамки с восъчни основи. След последното вадене около 15-20 Юли махам ханемановата решетка и върху най-долния корпус поставям празен корпус, а над него си остава отводката, разделана с плътна преграда. Тук идва ред да се правят късни отводки. Тях ги правя само със стари пчели, тъй като те са много а няма паша и те са в тежест на семейството. За тази цел използвам 5 рамков нуклеус от фибран. Поставям в него 1-2 по празни пити с пчелите и стръсквам пред него пчелите, които така или иначе стръсквам като вадя последния мед. След което го затварям и оставям така на сянка. Вечерта взимам онези оплодени майки, които качих в юнските отводки (те са двугодишни), поставям ги в клетка и в нуклеуса. Сутринта ги отварям и ако са спокойни пускам майките от клетките и ги допълвам с празни пити. Това семейство само със стари пчели и оплодена майка започва да се развивива добре естествено с подхранване. Тъй като не меря количеството на пчелите може да се наложи да ги изравня, чрез прехвърляне на пило от по-силни към по-слаби. До есента семействата изпълват нуклеусите и се запасяват с храна. Тези нуклеуси ги групирам по 10 върху едно европале да се топлят през зимата.
А на отводките от които взимам майките поставям по един маточник, който предварително съм произвел. Така всички отводки , които са над основните семейства са със млади майки. Също и част от долните семейста са с млади майки. Основното семейство остава на 2 корпуса и до края на Август събира за себе си някакво количество мед, а за останалото количество необходимо за зимата съм отговорен аз. Чрез няколко ударни подхранвания с по 3-5 литра сироп 2:1 го запасявам за зимата. За целта използвам специални 7 см. надставки. Над него е отводката, която е изпълнила корпуса на 10 рамки. Ако някое семейство отслабне чуствително му помагам с пити с пило без пчелите от отводката.
В това състояние остават за презимуване пчелните семейства. Имаме основно семейство на два корпуса, семейството е основно в първият а във втория има около 15 кг. мед . През зимата и началото на пролетта семейството се качва в горният корпус. Отводката намираща се в 3-ти корпус има по благоприятни условия за зимуване, тъй като топлият въздух отива нагоре там винаги е по топло. Това се забелязва и по по-ранното излизане на пчелите рано сутрин на пролет. Запасена е с 7-10 кг. мед. Ако отводката е по-слабичка, над корпуса слагам найлон за да задържа топлината, като той обгръща рамките това спомага да не се задържа влага в кошера. източник:пчели.бг
Двусемейно (двумайчино) отглеждане или как да поддържаме силни пчелните семейства (част 2)
Края на Февруари при по-топло време започвам подхранване на отводките с гъст 2:1 захарен сироп по 200-300 гр. два пъти в седмицата. Ако времето е подходящо и семейството взима сиропа им давам по 700 гр. сироп 1:1. След пролетният преглед ако някое основно семейство има нужда от подхранване го правя с помоща на 7 см. надставки. Около 10-15 март е време да обеденим семействата и ги превърним в двумайчини. Целта е един месец до 15 Април, когато зацъфтява рапицата двете майки да снасят заедно и да чувстват общият брой пчели (на двете семейства) като свои. По това време снасянето на майката се обуславя не само от нейните качества но най вече от броя на пчелите, които трябва да хранят и топлят пилото.
Обединението става по следният начин:
Основното семейство е във втори корпус, горе на топло и при запасите от храна. Ротираме (сменяме местата на 1 и 2 ри корпуси) и така полупразният долен корпус става горен, слагаме ханеманова решетка над нея вестник и отгоре отводката. До 2-3 дни семействата прегризват вестника и плавно се обединяват. Пчелите в двете семейства започват да работят заедно. Това стимулира майките и следва едно бурно развитие на семейството. Продължава стимулативното подхранване на отводката и не след дълго е необходимо разширяване. Поставям 4-ти корпус като вдигам от 3-тия 3 пити и 2 рамки с основи като едната е крайна и служи за преградна дъска. На празното място от където съм взел 3-те рамки също поставям рамки с основи. Така обединено семейство има невероятен градеж. Така поставеният корпус с общо 5 восъчни основи се изгражда за 3-4 дни. По това време цъфтят овошки и с подхранване 2 пъти в седмицата тези обединени семейства правят чудеса. Подтиска се роевото настроение заради повечето феромони излъчвани от двете майките. По това време силен едносемеен кошер едва гради по 1-2 рамки. След седмица не само че са изградени но и са осеменени и следва добавянето на още 5 рамки с восъчни основи, които разпределям в 3 и 4 ти корпус. Долното семейство постепенно заема 2 рия корпус и ако има нужда се подхранва.
Сега тук е тънкият момент за силните, средните и слабите пчелни семейства. Както знаете създадохме късни отводки от стари пчели и тяхната роля е следната: Те генерират пило (пчели), тъй като са на топло и на малко рамки ги изпълват с пило и пчели .От тях всяка седмица се взимат по 3-4 рамки с пило и се слагат на слабите семейства. Процедирам по следният начин, след като видя майката отделям питата и останалите пити на които има пило се отнемат, като на тяхно място се празни пити и рамки с основи за градеж. Ако някое семейство въпреки получената помощ от пити с пило и пчели пак не се развива както трябва, то му сменям майката с някоя от най-добрите в нуклеусите. По този начин всички семейства стават силни.
Така преди основната паша кошерите са по на 4 корпуса и имат между 20-25 рамки с пило и около 70 000 пчели.
При настъпването на главната паша е необходимо да се направи една много важна операция. За събирането на много мед за кратко време е необходимо да има много на брой пчели от всички възрасти, много затворено и малко отворено пило(за да не са заети пчелите с кърмене). Операцията е разрояване по „подобрен“ Пелетов метод . Целта му е семейството да не изпадне в роево състояние, да остане силно и основно със запечатано пило. Аз го правя по следният начин: Младата майка от отводката със минимум 3-4 пити с пило (основно прясно) поставям в първи корпус и допълвам с рамки с основи и празни или маломедни пити. Над първият корпус поставям ханеманова решетка и над нея 2-3 корпуса с останалите пити основно с запечатано пило. Другата майка с две-три пити с пило, пити с мед и празни общо 6-7 отделям в отводка, която премествам на друго място.
Семейството стана едносемейно с много пчели ограничено място за снасяне на майката само в един корпус. От такива семейства очаквам добър медосбор от акация.
Заключение: Ако искате да влезете в главната паша със супер силни семейства е необходимо един месец преди нея да снасят 2 майки (всяка в отделен корпус разделени с ханеманова решетка), като пчелите на двете семейства са общи. Така се постигат над 3000 яйца на ден и достатъчно пчели да осигуряват затоплянето и изхранването на поколението. източник:пчели.бг