добре дошли в света на пчелите

ПРИЗНАЦИ НА РОЕНЕ

 При огледа на кошера и питите в него, пчеларят може с висока степен на сигурност да предвиди роенето или подготовката за роене. Това са различни признаци по оборудването и поведение на пчелите. Ето някои от най-основните: 1. Ранно търтеево пило. 2. Езичета от стар восък по долните летвички на рамката. 3. Чашки за маточници (ако след цъфтежа на акацията има и едно яйце в тях, семейството ще се рои гарантирано). 4. Ако правят кръгче от търтеево пило на новоизграждана пита. 5. Ако след акацията, на кошера отпред - над прелката се разхождат 2-3 пчели,това е сигурен знак. Тези признаци се описват за всеки кошер поотделно и ако се появят 2-3 от тях - роенето е сигурно! Чуто от Гърдев: -когато годината е ройлива, това означава,че ще е медоносна; -пчелите усещат няколко месеца напред каква ще е годината; -всяко унищожаване на заложени маточници не предотвратява роенето /залагат нови/. Ако втори път унищожиш маточници, майката снася и рояка излита. Как да се справим с роенето: вади се корпус с преобладаващо пило и с пчелите и се слага корпус с основи. Премества се корпуса и се залага маточник.От долния корпус двете крайни пити се слагат като крайни до восъчните основи,а извадените две восъчни основи се слагат долу в средата през една. Когато нямаш къде да сложиш корпуса,тогава слагаш на два кошера по пет рамки. 10-15 дни преди това най-отгоре слагаш снелгрова дъска и се отваря прелка. Когато сложиш корпуса най-отгоре, затваряш прелката изцяло и отваряш прелката на горния корпус. Така запазваш част от летящите пчели. Добре е това да стане след 24 часа.
SINOR.bg

Управление на роевия нагон

Метод на Демари

Двусемейно (двумайчино) отглеждане или как да поддържаме силни пчелните семейства (част 1)




Метод на Демари се нарича използването на начин за разширяване на гнездата,чрез пренасяне на пилото или майката от единия корпус в друг и ограничаване дейността и с поставянето на Ханеманова решетка.
Тя се поставя обикновено в долния корпус.
При използването на този метод се подбират и взимат само силни пчелни семейства,като питите с пило от един корпус се пренасят в друг.
Между тях се поставя Ханеманова решетка.
В първия корпус заедно с майката се оставя само една рамка с незапечатано пило и яйца.В празното пространство и на двата корпуса Демари препоръчва да се поставят празни пити или восъчни основи за градеж.
При наличие на силна,обилна паша в/у кошера се поставя магазин.През 1894г. Демари внесъл някои изменения в първоначално разработения си метод. Той пренасял във втория корпус всичките пити с пило, а майката с празните пити оставял в долния корпус. Освен това в горния корпус той пробивал малка дупка, през която търтеите да излитат. Наличието на този отвор предотвратявал запушването на разделителната Ханеманова решетка с мъртви търтеи.

През 1895г. Демари изпробвал цялото запечатано пило да се пренесе и постави във втория горен корпус, а майката и незапечатаното пило да се оставя в долния. По този начин майката е отделена от голяма част от пилото и летящите пчели остават с нея и работят в освободеното пространство. Ако се остави само една рамка с пило в долния корпус, това много ще забави изграждането на нови пити, тъй като младите пчели, които градят се намират във втория корпус.
При използването на този метод майката разполага с достатъчно място за снасяне и рамките с пило, с пчели-кърмачки по тях, предоставят отлична възможност за бързо развитие на плодник при подходяща температута. Това са идеални условия, при които майката има възможност и снася максимално количество яйца.
Друг положителен ефект е, че отделянето на маточно вещество към горния корпус отслабва, а понякога спира и напълно. При всеки от тези варианти на метода се избягва пренаселеността на гнездата..
За да се освободи по-голямо, свободно пространство на пчелната майка пилото от гнездото се пренася и поставя в горния корпус. По този начин се освобождава достатъчно място, където пчелите-събирачки да складират събрания нектар. Освободените от пилото килийки във втория корпус(когато пилото се излюпи) също могат и се използват от пчелите за складиране на пчелен мед. Преди това да се случи е много вероятно, в питите с пило да бъдат залижени още маточници. Ето защо е задължително да се разрушат всички съществуващи маточници, както и след една седмица да се направи повторна проверка и на двата корпуса с пило. Ако това не се извърши пчелното семейство ще се рои, независимо от използването на метода на Демари.
Намиращото се в долния корпус пило ще бъде запечатано и от него ще се излюпят нови пчели. Когато вторият корпус се напълни с мед в/у него се поставят магазини
Това се случва при роене, но при използване метода на Демари, семeйството просто не се рои. Осн. причини за роене на семейства са следните:
1. Голямо количество пило в гнездото.
2. Недостатъчен брой свободни килийки, в които майката да снася яйцата си.
3. Особено голямо струпване на млади пчели в долния корпус.
4. Липса на място за събиране на пчелен мед.
Именно при използването на метода на Демари младите пчели, които се явяват причина за роенето на пчелното семейство се прехвърлят в горния корпус, където те могат да приемат и складират в свободните килийки нектар разпръскват го и след като му се изпари влагата го запечатват. При използването метода на Демари при двукорпусни кошери, обикновено цялото количество запечатано пило се поставя в най-горния корпус, а незапечатаното - отдолу заедно с пчелната майка. Когато във втория корпус започнат да се излюпват младите пчели в килийките се освибождава място за складиране на пчелен мед. Като се запълни с мед в
ърху него се поставя магазин.източник:пчелар.нет
Методът Христов.Част първа(Различното)

 

Защо се насочих към двумайчиното пчеларстване?

Занимавам се самостоятелно с пчеларство от 5-6 години, но съм сред пчелите покрай Баща ми от над 30 години. В момента имам 250 кошера с доста повече семейства в тях. В пчеларството има много постулати, кои верни други не чак толкова но един за мен е най важният: „Силни семейства през цялата година“. Един от възможните начини семействата да се развият бързо и да са много силни е точно използването на 2 майки в един кошер. Две майки винаги снасят повече от една (дори тя да е ЕЛИТНА). Пчеларствам в Средна Гора и основната паша при нас е ранна, имам предвид акация,  рапица. Едно е семействата да влязат в пашата с 35 000- 40000 пчели а съвсем друго е един супер мощен кошер с до 70 000. Основната ми цел е да засиля максимално семействата за ранните и основни паши, затова взех да се интересувам от двумайчино пчеларстване. Трябва да спомена , че в поредицата на д-р Ангел Грънчаров  „Интензивно пчеларство“ има събрано на едно място най-много информация за двусемейно пчеларство на български език. Информация съм черпил от множество статии, клипове, форуми и т.н.

Да уточним състoянията на пчелното семейство:

Едносемейно – в кошера има едно семейство с една майка (това е нормалното състояние на пчелното семейство).

Двусемейно – в кошера има две семейства, работещи независимо едно от друго, разделени с плътна преграда с мрежа. Всяко си има вход и миризмата в кошера е обща.

Двумайчино семейство – в кошера има две майки, разделени с ханеманови решетки, обикновено в най-долния и най-горният корпуси, а по средата има медови корпуси. Пчелите са общи за семейството.

Моят метод на работа:

Трябва да направя две уточнения:

1. Работя само с Лангстот-Рутови  многокорпусни кошери.

2. Тази система приложена по този начин е валидна за райони с ранна паша.

Ще започна разказа си от началото на юни месец. Семействата са много силни преди изваждането на меда са били минимум на по 3-4 корпуса.(Имам в предвид всички семейства, това според повечето пчелари е невъзможно. Според тях винаги има силни, средни, слаби и много слаби семейства). При хубави метрологични условия са дали добро количество акациев мед. Разполагат с около 60 000-70 000 пчели. Състоянието им е едносемейно като в първият корпус е майката, ханеманова решетка и медови корпуси. Майките са собствено производство и са маркирани в зависимост от годината. Преди да започна операцията създаване на отводки предварително съм произвел определеното количество маточници с помощта на апaрат Nikot. Понякога когато ми трябват повече маточници използвам и така нареният „метода на 5 ия ден“.

От плодника отнемам  4-5 пити като не се старая да търся майката а само хвърлям по един общ поглед и тъй като майките са маркирани те се виждат. Дори и да пропусна да видя някоя това няма голямо значение.  Взимам питите наред или първите 4-5 пити с пчелите. За момента няма значение къде е майката (поне 50бр. майките трябва да са горе в отводката (Те ще имат определена задача, но затова по късно)). Естествено си записвам дали майката е в отводката или не. Ако не съм качил майката на мястото на взетите пити поставям рамки с восъчни основи през една, а в обратният случай 2 рамки с основи и 2-3 изградени изтръскани пити. Над плодника поставям ханеманова решетка и над нея празен медови корпус, плътна преграда (мрежа за събиране на прополис) и най- отгоре отводката. Освен  4-5 пити от плодника слагам и 2 празни пити и една рамка с основа, която служи за преградна дъска. Отварям прелката на корпуса за да може отводката да има собствен вход.  Тази операция става много бързо за около 10 мин. След 4-5 часа поставям по един зрял (14 дневен маточник) или горе в отводката или в основното семейството в зависимост от това къде е осиротялото семейство. При това положение може да се отвори семейството чак след седмица и да се провери дали се е оплодила майката, но аз го отварям (само семейството в което е маточника) след 3-4 дена да видя дали е излял маточника, взимам си чашката и ако има някакъв фал (например съм качил майката без да съм я видял) слагам маточник  на долното семейство. Седмица след излюпването на майката тя трябва да се е оплодила и естествено без много да го ровя само констатирам наличието на прясно пило. Трябва да споделя , че процента на оплождане на майките е около 95%. Според мен три са основните причини за това а именно:

  1. Силна отводка 4-5 пити обикновено по това време са отгоре до долу с пило когато излезе майката отводката гъмжи от пчели дори след като са избягали в долното семейство летящите пчели.
  2. Пчелина ми се намира в гората и има много дървета, храсти,  треви, които спомагат за по-доброто ориентиране на майките.
  3. Кошерите са подредени в редици но в зависимост от релефа, в пчелина си не кося трева само късам тревите които пречат на входовете (или точно обратно на пчелините, които са изпънати като по конец, окосени с еднакви кошери)

 

След този момент състоянието на кошера става двусемейно, или има в един кошер две независими семейства. Тази операция по никакъв начин не ощетява основното семейство, то остава с всичката летяща пчела достатъчно млади пчели и продължава да си работи нормално. По това време в нашият район има поддържаща паша. Цъфти жълта комунига, еспарзета, драка и много други треви има натрупване но то е плавно. В зависимост от пашата отводката може да се подхранва с редичък сироп  1:2 захар и вода (стартовит) два пъти в седмицата. Семействата остават така до към 20 Юли, когато пашата в района спира. Ако се наложи може да се добави още един медови корпус на долното семейство. А на отводката се поставят рамки с восъчни основи. След последното вадене около 15-20 Юли махам ханемановата решетка и върху най-долния корпус поставям празен корпус, а над него си остава отводката, разделана с плътна преграда.  Тук идва ред да се правят късни отводки. Тях ги правя само със стари пчели, тъй като те са много а няма паша и те са в тежест на семейството. За тази цел използвам 5 рамков нуклеус от фибран. Поставям в него 1-2 по празни пити с пчелите и стръсквам пред него пчелите, които така или иначе стръсквам като вадя последния мед. След което го затварям и оставям така на сянка. Вечерта взимам онези оплодени майки, които качих в юнските отводки (те са двугодишни), поставям ги в клетка и в нуклеуса. Сутринта ги отварям и ако са спокойни пускам майките от клетките и ги допълвам с празни пити. Това семейство само със стари пчели и оплодена майка започва да се развивива добре естествено с подхранване. Тъй като не меря количеството на пчелите може да се наложи да ги изравня, чрез прехвърляне на пило от по-силни към по-слаби. До есента семействата изпълват нуклеусите и се запасяват с храна. Тези нуклеуси ги групирам по 10 върху едно европале да се топлят през зимата.

А на отводките от които взимам майките поставям  по един маточник, който предварително съм произвел. Така всички отводки , които са над основните семейства са със млади майки. Също и част от долните семейста са с млади майки. Основното семейство остава на 2 корпуса и до края на Август събира за себе си някакво количество мед, а  за останалото количество необходимо за зимата съм отговорен аз. Чрез няколко ударни подхранвания с по 3-5 литра сироп 2:1 го запасявам за зимата. За целта използвам специални 7 см. надставки. Над него е отводката, която е изпълнила корпуса на 10 рамки. Ако някое семейство отслабне чуствително му помагам с пити с пило без пчелите от отводката.

В това състояние остават за презимуване пчелните семейства. Имаме основно семейство на два корпуса, семейството е основно в първият а във втория има около 15 кг. мед . През зимата и началото на пролетта семейството се качва в горният корпус. Отводката намираща се в 3-ти корпус има по благоприятни условия за зимуване, тъй като топлият въздух отива нагоре там винаги е по топло.  Това се забелязва и по по-ранното излизане на пчелите рано сутрин на пролет. Запасена е с 7-10 кг. мед. Ако отводката е по-слабичка, над корпуса слагам найлон за да задържа топлината, като той обгръща рамките това спомага да не се задържа влага в кошера.    източник:пчели.бг

Двусемейно (двумайчино) отглеждане или как да поддържаме силни пчелните семейства (част 2)

Методът Христов.Част втора(Началото на сезона)

 

Края на Февруари при по-топло време започвам подхранване на отводките с гъст 2:1 захарен сироп по 200-300 гр. два пъти в седмицата. Ако времето е подходящо и семейството взима сиропа им давам по 700 гр. сироп 1:1. След пролетният преглед ако някое основно семейство има нужда от подхранване го правя с помоща на 7 см. надставки. Около 10-15 март е време да обеденим семействата и ги превърним в двумайчини. Целта е един месец до 15 Април, когато зацъфтява рапицата двете майки да снасят заедно и да чувстват общият брой пчели (на двете семейства) като свои. По това време снасянето на майката се обуславя не само от нейните качества но най вече от броя на пчелите, които трябва да хранят и топлят пилото.

Обединението става по следният начин:

Основното семейство е във втори корпус, горе на топло и при запасите от храна. Ротираме (сменяме местата на 1 и 2 ри корпуси)  и така полупразният долен корпус става горен, слагаме ханеманова решетка над нея вестник и отгоре отводката. До 2-3 дни семействата прегризват вестника и плавно се обединяват. Пчелите в двете семейства започват да работят заедно. Това стимулира майките и следва едно бурно развитие на семейството. Продължава   стимулативното подхранване на отводката и не след дълго е необходимо разширяване. Поставям 4-ти корпус като вдигам от 3-тия 3 пити и 2 рамки с основи като едната е крайна и служи за преградна дъска. На празното място от където съм взел 3-те рамки също поставям рамки с основи. Така обединено семейство има невероятен градеж. Така поставеният корпус с общо 5 восъчни основи се изгражда за 3-4 дни. По това време цъфтят овошки и с подхранване 2 пъти в седмицата тези обединени семейства правят чудеса. Подтиска се роевото настроение заради повечето феромони излъчвани от двете майките. По това време силен едносемеен кошер едва гради по 1-2 рамки. След седмица не само че са изградени но и са осеменени и следва добавянето на още 5 рамки с восъчни основи, които разпределям в 3 и 4 ти корпус. Долното семейство  постепенно заема 2 рия корпус и ако има нужда се подхранва.

Сега тук е тънкият момент за силните, средните и слабите пчелни семейства. Както знаете създадохме късни отводки от стари пчели и тяхната роля е следната: Те генерират пило (пчели), тъй като са на топло и на малко рамки ги изпълват с пило и пчели .От тях всяка седмица се взимат по 3-4 рамки с пило и се слагат на слабите семейства. Процедирам по следният начин, след като видя майката отделям питата и останалите пити на които има пило се отнемат, като на тяхно място се празни пити и рамки с основи за градеж. Ако някое семейство въпреки получената помощ от пити с пило и пчели пак не се развива както трябва, то му сменям майката с някоя от най-добрите в нуклеусите. По този начин всички семейства стават силни.

Така преди основната паша кошерите са по на 4 корпуса и имат между 20-25 рамки с пило и около 70 000 пчели.

При настъпването на главната паша е необходимо да се направи една много важна операция. За събирането на много мед за кратко време е необходимо да има много на брой пчели от всички възрасти, много затворено и малко отворено пило(за да не са заети пчелите с кърмене). Операцията е разрояване по „подобрен“ Пелетов метод . Целта му е  семейството да не изпадне в роево състояние, да остане силно и основно със запечатано пило. Аз го правя по следният начин: Младата майка от отводката със минимум 3-4 пити с пило (основно прясно) поставям в първи корпус и допълвам с рамки с основи и празни или маломедни пити. Над първият корпус поставям ханеманова решетка и над нея 2-3 корпуса с останалите пити основно с запечатано пило. Другата майка с две-три пити с пило, пити с мед и празни общо 6-7 отделям в отводка, която премествам на друго място.

Семейството стана едносемейно с много пчели ограничено място за снасяне на майката само в един корпус. От такива семейства очаквам добър медосбор от акация.

Заключение: Ако искате да влезете в главната паша със супер силни семейства е необходимо един месец преди нея да снасят 2 майки (всяка в отделен корпус разделени с ханеманова решетка), като пчелите на двете семейства са общи. Така се постигат над 3000 яйца на ден и достатъчно пчели да осигуряват затоплянето и изхранването на поколението.  източник:пчели.бг

Кемерова система


През 50-60-те години. на миналия век са традиционно се използва за пчелини руска технология грижи за пчелите, които включваха чести проверки семейства, свиване и разширителни слота за един кадър, и т.н. Такава система не е подходяща за големи пчелини, забави прехода на индустрията да промишлена основа. В тази връзка, през 1957 г., Кемерово държавна опитна станция земеделието отдел пчеларство инициира разработването на нови подходи, за да се грижи за пчелите . В основата на развитието бяха положени работата на професор AF Gubin, PL Snezhnevsky, PP Корзениовски, YN Lipatova и редица други учени, опита на напредналите пчеларите.
Окончателната версия на системата за Кемерово грижа, разработена от пчелите в пчелина №8 Кемерово опитна станция в 1957-1961. При определяне на тестове за контрол на традиционната система се разтваря. Кемерово система премина производствени тестове върху пчелини изтъкнатите Кемерово, Иркутск и Томск региони и територията Алтай. След производствени работници потвърдиха резултатите от нашите експерименти, тя започна да се приложи във всички пчелини в Западен Сибир.
В същото време на метода е написана по-късно VASKhNIL препоръчва за употреба при опити за сравнение на различни системи за грижи. Кемерово пчеларство офис размножават техника и изпратено до всички пчелари в региона, както и Томск и Иркутск региони. През 1961 г., Изпълнителният комитет на Кемеровска област е взела решението за прилагане на системата за грижи за всички местни пчелини.

По-долу, ние очертае накратко основните разпоредби от системата Кемерово.
Spring работи на пчелин.

Обичайна система за грижа след семействата на изложбата и прелитане на пчелите zimovnika предлага четири гледане: бегъл преглед, почистване кошер, пролетта одита и санитарна обработка на. Ние заменя четирите основни операции в два: един бегъл преглед и трансфер в чист дезинфекциран кошери. По време на един бегъл преглед ние даваме една или две рамки с мед и прашец. Тогава пчелното семейство трансплантиран в чисти кошери. По време на трансплантацията, вместо рязане на слотове, напротив, да се добави рамката на незапечатан мед и прашец, просто оставете на семействата на 8-12 кг фураж. семейство трансплантации отнема 5-7 минути.
Установено е, че пчелното семейство след прелитане изяжда на ден 200 г мед. Запасите от мед в гнездото, останало след трансплантация в чиста кошер - 8 кг, пчелите се хранят в продължение на 40 дни, 9 кг - 45, 10 кг - 50 дни. Това позволява bezvzyatochnoe време, за да се установят датата на следващата проверка, която има за цел - за попълване на хранителните запаси и разширяване на гнездото. За да се извърши тази работа в склад преди това завърши втори черва, които поставят 5 кадъра с мед и пчелна пита 7. Техните гнезда без изследване, поставени на върха на долната част на тялото. Цялата работа се извършва бързо, пчелите не правят гнездо одеяло, не пречат на матката снасят яйца. Семейството, което получи 12 кадъра не инспектира в рамките на 36 дни. Чрез намаляване на броя на проверките на пчелите работят по-добре на матката вече снасят яйца, и пчеларят може при същите условия, както и разходи за труд, за да служи на 5-6 пъти повече семейства. Ние сме установили, че е неуместно семейство podsilivat слаб от силен. Podsilennye семейство лесно да се превърне в роенето състояние, и на целия пчелин производителността се намалява с 4-15%. Но най-важното нещо, в тази операция ние унищожи бъдещите печалби от добри семейства.
За съжаление, в модерна индустриална технология има много трудоемък техника намалява пчелин производителността и практически елиминира развъждане работа, - изравняването на пчелните семейства. Препоръчително е да се направи през пролетта, а след това в началото на главната подкупа и есента, когато изграждането на гнезда. Ние експериментира в продължение на няколко години и е установено, че по този начин семейството не е имал дори!
Нашата система предоставя бракуване на слаби семейства и да получават печалба от силни племенни семейства. По този начин, всички най-пренебрегваните кошери в три години е наистина изравнени. Тази техника е била успешно приложена върху пчелини отдел на пчеларството на опитна станция Кемерово и Baranowski фермата.
Роене и главен подкупи.

Според конвенционалната техника препоръчва на всеки шест дни, за да се запознаят с пчелни семейства и пчелни клетки и наруши купичките за предотвратяване на естествено роене. Но както пчелина са били малки (размер средно 46 семейства), пчеларите са игнорирани тези препоръки и дават безплатни пчели рояк. Трябва да се отбележи, че в големи пчелини в 120- до 150 семейства някои пчелари всичко, позволяват естественото роене и получени отлични резултати.
Взехме под внимание опита на пчеларите и на природен щъкащите реагира спокойно. В 100-150 пчелина пчелни рояци и семейства, използвани за събиране на мед и пчелна пита разстройване. В същото време, в големи ферми, където пчелите са били държани на няколко места, ние успешно създаден neroylivye пчелин. За това не се отглеждат в кошери стара клетка, променя ежегодно кралици таксуват пчели изграждат нови гребени, копривна треска, засенчени по време на най-горещите време на деня, драстично разшири гнездо дефектен roylivye семейство, размножава само силна висока доходност, не идват в роенето състояние. По този начин, на експеримент станция, ние успяхме да създадем един пчелин в 400 пчелни семейства, които седем години се рояха само седем семейства.
По време не е взел подкуп мед, това разтоварване на пчеларя и пчелите не пречат на работата. Емпирично, ние открихме, че изборът на мед по време на подкуп претоварвания работи пчелар и мед често не са на ниво, и пчелин производителността е намалена с 18-30%. За да се избегне това, ние създадохме един склад на гребени - 36 кадъра на семейството разплод. Това позволи пълното използване на подкупи и да получават 80-89 кг мед на семейство. В същото време качеството винаги е било по-горе стандарт.
Преди нашата работа не е инструкция, задължаващ отпуск фуражи през есента, зимата и пролетта и 22 кг на пчелно семейство. Доказали сме, че такъв голям брой на мед за малко Сибир. С такива фуражни запаси не може да изгради силни семейства до главния подкупа. Емпирично и множество промишлени наблюдения по време на продължителна студена пролет, често продължаващи с нас до 14 юни, ние открихме, че е необходимо да се оставят на фуража, най-малко 28 кг на семейството. Сега, това правило не е под съмнение нито пчеларите, нито селскостопански работници във всички области на Западна и Източна Сибир.
гнезда за монтаж държат по едно време.

За тази цел, пълен кадър с пчелен хляб е изваден от гнездото, да ги съхранява в склад до пролетта, амброзия оставен сам в средата на гнездото под формата на отделни клетки, и мед - 2 - 2,5 кг през всеки кадър. Nest през зимата не се реже (както е препоръчано в указанията), оставете за 10-15 кадъра на развъждане и съхранение на често пълни с мед. кошери Ruta Фамилията презимувал в две сгради. Макар да имаше оглед, че силно семейство зимата по-лошо, отколкото слаб. Ние поставяме на силни семейни магазини с polnomednymi рамка, и те прекарват зимата по-добре слаб.
Промяна на Куинс.

Обикновено на пчелин полугодишна промяна на старите дами. Препоръчително е да се оттегли изкуствени утроби в учителските-семейства. Ние сме разработили начин за промяна на цариците, като всеки пчелно семейство в момента е на самата матка. В този случай, на генетичния фонд се поддържа пчелин и получава престижна матката с производството на яйца до 3500 яйца на ден. Работата, извършена по този начин. В началото на главната мед реколта на семейството, което е необходимо да се замени на матката, организирана щамове. Тя е била прехвърлена на две рамки с пчели, царицата и отпечатването на потомство, един кадър от мед и прашец, една или две рамки с пчелна пита и една сухопътна граница (5-6 кадъра) също се отърси от пчелите, тъй като двете рамки. Щамове и изолирани в продължение на 30 дни не се разглеждат.
Bee семейство положи fistulous пчелни клетки. В края на третия ден или четвъртия, те са унищожени, оставяйки 3-4 най-добре. Пчелите се появили от дами са избрали най-добрите, останалото унищожени. Ако семейството гъмжеше, ние като му дефектен roylivuyu.
След 25-30 дни след стар избора на кралица в щамове, младите започват да снасят яйца. Ако очакваните края на подкупи, а след това е работил за известно време, и двете на матката: семейство - млад, майка й - в фишове. След като започна края на подкупи от елда или изнасилване, утробата на старите изрезки са били взети и шест часа от пчели и пило фишове, приложени към семейството си с млада матката. В комбинация с неговото семейство края на резници се използват подкупи по-добре, отколкото ако матката не се променя. В резултат на повишена събираемост на меда се дължи на два фактора. На първо място, първото събиране на меда се увеличава поради прекъсване на матката и снасят от освобождаването на пчели от кошер работа и да удължи живота си. Ние открихме, че пчелите са повишаване на потомство не живеят много по-дълго (до 150-300 дни), и, следователно, вече работи за събиране на мед.
На второ място, присъединяването на наслояване ви позволява ефективно да използват подкупи и по-добре края на зимата. По този начин, промяната на производителността матката на пчелните колонии през промяната не се намалява, а напротив, се увеличава с 15-57%.
В рамките на три години, ние сме взели под внимание се изисква, за да замени на 100 овце време. При старата система на грижи са били изразходвани 270 човекочаса, според нашите - 46 човекочаса.
Нашата работа се основава на класически произведения, GA Kozhevnikov (1896), показа, че матката фистула е не по-лошо, отколкото добри рояк дами. Същият извод се достига от професор Е. Zander, PP Корзениовски, К. Левицки, Т. Ciesielski. Можете да добавите към това, че не е случайно пчелни семейства снасят в гнездото толкова синус кралица, и като рояк. Броят на заложените кралица - знак на породата; Всяка порода пчели е много различно за него.
Кемерово система препоръчва да смените 100% от овце годишно. По времето, II Korablev се оказа, че матката на първата година от живота на хибернация напълно и в зимуване втория зимен отстъпление е 2-3%, на трето зимата - повече от 10%. Тази информация е никой да се съмнява. Подобни данни са били наблюдавани в производствени пчелините на.
Отглеждане и размножаване на пчелни семейства.

Кемерово система за грижа е немислимо без отглеждането на пчелите, тъй като тя е най-важният фактор за повишаване на продуктивността на пчелните семейства и цялата пчелина като цяло.
При разработването на неговия метод на отглеждане на пчелни семейства, които взехме за основа на позицията, че естественият подбор произвежда ценни признаци от семейството като цяло, а не на отделното животно. Неговата пчелин ние увеличава поради по-добро отглеждане на пчелни семейства и изхвърляйки лошото. В допълнение, ние сме разработили начин да се извлече пълна с безпилотни самолети от най-добрите семейства, и не позволи изтеглянето на мъжете от обикновените семейства. Ето защо, във въздуха около нашите пчелини са разположени само пълни племенни търтеи. Когато промяната на цариците на пчелни семейства на тяхна - синус, те се чифтосват във въздуха само с мъже от племенни семейства. Всяко семейство след 2-3 пъти на промяната в качеството на кралици достига най-високо ниво. Забелязахме, че бащина качество линия пчелните колонии се прехвърлят по-добри, отколкото когато матката ви се заменя с чужд племе.
Племенни семейства ние се размножават чрез разделяне на едната половина на лятото без презасаждане матката противника. С конвенционална технология е разделена на семейството и лятна половината на две равни части, и половината даде друг фетална матката, и втори резервен. В този случай, наследствеността на двете семейства ще бъдат различни. За да се избегне това, ние разделяме на семейството на две неравни части, в един резерват печатна пило и матката си, а вторият - на всички снимки с засяване, и част от таван пилото на открито пило. Рамковата с яйца и пило трябва да бъде повече от два или три в сравнение с половина, което остави старата царица. Queenless половина дисплеи в момента фистула. По този начин, от едно и също семейство са оформени две свързани: един - със старата царица, а другият - с дъщеря си.
Друг метод за размножаване - резници екипи. Те ви позволяват да се увеличи броят на пчелните семейства в пчелина, без да отслабва тези, от които те са получени.
Работата се извършва по този начин. В началото на юни, по време на цъфтеж глухарче и жълто в края на цъфтежа акация правят събиране щамове в ембрионален матката от най-добрите семейства. За неговото формиране в чист пчелен кошер сложи рамка с мед и прашец, а след това избрани осем пчелни семейства на таван пило рамка с пчели, и се прехвърля в подготвената кошер, и вместо да постави рамката с пчелна пита. Щамовете произвеждат два кадъра с пчелна пита и една земя. След 4-6 часа, когато пчелите ще се чувстват осиротяване, то podsazhivayut матката, взети от най-добрите семейства. След 12 дни на щамовете постави второто тяло, и по-нататък се работи като редовен семейство zimovaloy. Той ще събере меда не е по-малко от най-доброто семейство zimovalaya.
В семейството, където те взеха плода матката пчелите снасят fistulous пчелни клетки. На 12 дни след отбиването започват да се формират модулни резници, което дава печатни пчелни клетки, взети от него. Един отпечатан алкохол е оставено на себе си, дойде на младата кралица.
Нашите експерименти показват, че в събирателните резници по-добри изяви на наследствени качества на матката от добро семейство. Семейства от които вземат върху рамка на пило, не отслабват, събират мед на ниво домакинство, на които не е избран пилото.
Тези два метода за размножаване на пчелни семейства дават възможност да се увеличи пчелина само поради високото качество на пчелните семейства. Използвайки нашия метод на отглеждане, може да бъде всеки пчелин в продължение на три или четири години, за да се направи с висока производителност.
Ефективността на пчелите системните Кемерово грижа беше потвърдена през следващите тридесет години множество проучвания, проведени в други научни институции, и по-специално на Института по пчеларство. Някои от неговите разпоредби, са развити в многобройни дисертации.
От масовото въвеждане на системата на пчелини област Кемерово Кемерово получи значителен икономически ефект. Резултатите от прилагането му са засегнати в най-скоро. Още през 1977 г., 39-напредналите пчелари, които са усвоили новата система, произведени 202-199 кг стоков мед - средно по 5199 кг пчелина. Във всички пчелини опитна станция Кемерово производителността се е утроил.
V.Kashkovsky
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.